loading

Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.

Pridané 24.04.2018 Gurkuda

V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.

Prvá vec je posúdiť, či je už dieťa dosť schopné učiť sa lyžovať. Prímalé deti sa radšej hrajú ako sa učia lyžovať a bude to trápenie pre vás aj pre dieťa bez výsledku. Stačí rok počkať. Fyzický vek ešte nie je záruka, že dieta, už je schopné učiť sa lyžovať. Najskôr sa odporúča začať okolo štvrtého roku. Trojročné deti sú ešte moc hravé a nemajú záujem ovládať lyže. Často to končí plačom, alebo si dieťa skorej púšťate po svahu. Nič netreba uponáhľať. Sánky nie sú hanba!

Druhá vec je výstroj. Kúpené lyže o 30 cm dlhšie "lebo však rýchlo rastie", dosť zťažia proces. Celkom rozumná voľba je požičovňa výstroje, kde sú lyže servisované a vhodné dĺžkou. Viazanie nastavené na váhu. Ani o dve čísla väčšie lyžiarky po staršom súrodencovi nepomôžu. Opäť v požičovni aj s prilbou a reflexnou vestou dostaneme v správnej veľkosti.

Ak dieťa prejavuje dostatočnú schopnosť a vôľu sa na lyžiach pohybovť, najprv ho treba s lyžami zoznámiť nech si ich popozerá, skúsi, čo sa s nimi dá robiť iné ako lyžovať. Nebude to potom skúšať, keď ich už má na nohách v strede toho, ako mu vysvetlujete, čo má robiť.

Na začiatku si treba nájsť rovinu s dostatočným priestorom a ďalej od zjazdovky. Obutie do lyží najlepšie ide tak, že si pred dieťa kľakneme, necháme sa ho oprieť o rameno (alebo havu, trošku budeťe poťahaný za vlasy....), aby sa mohlo ľahko postaviť na jednu nohu a druhú zdvyhlo do vzduchu. Ak je na lyžiarke sneh, ten najprv očistíme a potom necháme nech dieťa zasunie špicu do viazania. Nie vždy, hlavne malé deti, majú váhu a silu, aby pretlačili pružinu viazania. Tu treba pomôcť a pätu zatlačiť do viazania. Pri druhej nohe to už pôjde lepšie. V tejto fáze palice nie sú potrebné, priam naopak, zavadzali by. Keď dieťa stojí, nevzďaľujeme sa, bude nás na lyžiach následovať, čo môže skončiť pádom. Treba byť pripravený, lyže mať po ruke a rýchlo sa obuť a postaviť čelom k dieťaťu.

Treba ukázať dieťaťu ako sa na lyžiach dá predkloniť a zakloniť. Pružnosť lyží nám dovolí predkloniť sa tak, že päty lyží zdvyhneme do vzduchu. Neohýbame sa v páse ani v kolenách a ruky máme pri tele. Proste sa zavážime na špice lyží tuhý ako palica. Potom naopak váhu prenesieme na päty tak, že špice sa mierne nadvyhnú. Necháme dieťa opakovať po nás. Zbavíme ho tak strachu predkloniť sa, oprieť sa o lyžiarky a vyvarujeme sa najčastejšej chybe – prisadaniu a záklonu pri lyžovaní. Skúsime ešte úklony na strany s miernym nadvyhnutím lyže, na ktorej nie je váha. Následne sa chytíme za viazania už s pokrčením kolien.

Zo statických prejdeme na dynamickejšie zoznamovanie a to je naváženie sa na pravú lyžu a  zdvyhnutie ľavej lyže tak, že špica lyže ostane na snehu. Ľavú lyžu dostaneme do vzduchu pokrčením ľavej nohy v kolene. Vždy precvičujeme následne aj druhú stranu. Potom skúsime zdvyhnúť nohu tak, že päta ostane na snehu. Nie všetky deti vedie stáť stabilne na jednej nohe, nie to ešte vo výstroji na snehu. Ponechanie špice a päty na snehu poskytne oporu a základ neskôr pre otáčanie sa. Nakoniec zdvyhneme celú lyžu do vzduchu. Ak dieťa zvláda zdvýhanie striedavo pravej a  ľavej lyže, skúsime výskok. Tieto zoznammovcie cviky neskôr využije pri prenášaní váhy z lyže na lyžu a odľahčovaní špicí lyže. Cviky sú hravé a poslúžia aj ako rozvička.

Po výskoku môžeme skúsiť pohyb po rovine. Skúsime ešte raz zdvyhnúť pravú lyžu a urobiť stoj rozkročný. Potom ľavú lyžu zdvyhnúť a spojiť nohy. Jednoducho povedané úkrok do prava, ale s dôrazom na prenos váhy s uvedomením. Hrana lyže nesmie zachytávať o sneh. Skúsime urobiť pár krokov do prava a potom do ľava. Tento pohyb neskôr využijeme pri stúpaní do svahu.

Dieťa sa už vie pohybovať samé jedným smerom. Na precvičenie zmeny smeru, budeme vychádzať opäť zo zdvyhnutia ľavej lyže, ale tak, že špica ostane na zemi a len pätu lyže vysunieme do rozkročenia. Špice zostanú pri sebe a urobíme pluh. Lyže sú v tvare šípky. Pohyb opakujeme, až vytvoríme kružnicu. Deťom sa zväčša páči tento cvik lebo kreslíme kvietok, alebo Slniečko. Môžeme precvičiť aj opak, teda päty ostávajú pri sebe, špice idú od seba a vykráčame opäť kruh. Takto sa dieťa naučí pluhovú pozíciu a meniť smer pohybu. Neskôr skúsime skombinovať výskok do pozície pluh. Začneme s lyžami pri sebe. Potom vyskočíme a ruky zdvyhneme nad hlavu. Tým úplne odľahčíme päty lyží a uľahčíme prechod do pluhu. Dieťa takto prirodzene pochopí, že sa mu bude ľahšie lyžovať ak odľahčí päty.

Poslendé je šúchanie sa na lyžiach podobne ako na bežkách, dopredu a dozadu. Môžeme si vytvoriť prekážkovú dráhu a pretekať kto skorej došúcha do cieľa. Dráha môže obsahovať zmeny smeru kde treba ukročiť atd.

Ak tieto mototrické úkony dieťa zvládne, je čas ísť na mierny svah s dojazdom a až miernym protisvahom a začať sa spúšťať.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

0,00 €

Posledné príspevky

Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.
Ako na lyžiarske prilby I.
Ako na lyžiarske prilby I.
Asi sa všetci zhodneme. že prilba je obmedzujúca, otravná a všeobecne vadí pri akomkoľvek športe. Na čom sa znovu zhodneme je, že niektoré šport sa už bez prilby robiť nedajú. Lyžovanie je určite jeden z nich. Technológie pokročili, rýchlosť sa zvýšila a s ňou aj pády a kolízie. Čo si na prilbách všímať, aby ste si ju ani nevšimli sa dočítate v našom článkovom seriáli.
Kontakt

info@sportovyraj.sk
Doručenie zadarmo
nad 66,66 €
Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €