loading

Ako na lyžiarske prilby II.

Pridané 24.04.2018 Gurkuda

Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.

Váha a objem

Určite ste si v prilbe niekedy prirpadali, ako keby ste mali druhú hlavu. Pri celodennom lyžovaní a dynamickej jazde sa aj malé váhové rozdiely medzi prilbami vedia prejaviť na únave. ABS prilby sú o čosi ťažšie a väčšie. Pri váhe zohráva úlohu výstelka a celkový tvar prilby. Ak ste si zvolili pre vás správnu prilbu, môže byť aj o čosi ťažšia a nepocítite rozdiel. Vďaka moderným materiálom už aj ľahké prilby vedia absorbovať rovnako dobre náraz, ako materiálovo hutnejšie. Pre náročných užívateľov odporúčame, čo najľahšiu prilbu, urobí vám deň. Pre tých, ktorý nechcú investovať toľko penazí do prilby, odporúčame aspoň vybrať dobre sediacu a dobre polstrovanú prilbu.

Doplnky na prilbe

Určite by ste mali prilbu dobre preskúmať a zistiť, čo všetko ešte ponúka pre zvýšenie komfortu. Výrazná pomôska je upínanie okuliarov. Sú rôzne typy, najlepšie sú uzamykateľné, kde aj keď sa vám okuliare zošmyknú, stále ich nestratíte. Jednoduché háčiky vám túto možnosť neponúkajú. Na prilbe sa dá nájsť systém pre audio. Je to pohodlná verzia, ak chcete pri lyžovaní počúvať hudbu. Rieši sa priamou integráciou do ušianok. Treba dávať však pozor, sluch je pri lyžovaní dôležitý. Niektoré prilby začínajú používať už vstavané konzoly pre kamery.

Veľkostné nastavenia

Pri výbere veľkosti pre prilby netreba používať odhad, ale ísť na istotu. Zmerajte si obvod hlavy asi dva centimetre nad obočím a ušami. Pozrite sa na hlavu nezaujato v zrkadle a všimnite si tvar, či je viacej guľatá, plochá, hranatá.Toto vám ponúkne vstupné dáta pre výber, ale aj tak treba proste vyskúšať toľko prilieb, koľko sa dá. Ako hlavy majú rozne tvary, tak aj prilby. Nezávisle od značky poskúšajte všetky modely a polstrovania. Dobre sediaca prilba musí sedieť na hlave a nespadnúť ani pri potrasení, aj bez zapnutého popruhu pod bradou. Ten je skôr na zachytenie prilby, ak má spadnúť z hlavy pri náraze. Na redukovanie veľkosti obvodu prilby zväčša slúži ozubené koliesko, ktorého otočením zväčšíte, alebo zmenšíte obvod. Rôzny výrobcovia však používajú aj exotickejšie systémy ako na príklad nafukovacie vankúše, kedy pumpovaním, alebo odpúšťaním vzduchu dofukujete medzeri medzi hlavou a polstrovaním. Na trhu sú aj prilby bez možnosti nastavenia. Buď vám sadne, alebo nie. Hlavný je prvý pocit, prilbu si skúšajte bez čiapok, šatiek, sponiek, gumičiek a vlasov v copoch. Ak máte dobrí pocit a prilba nikde netlačí je to ona. Nehanbite sa prilbu ponechať na hlave dlhšie a sledujte čo sa deje. Ak vás ani po 10 minútach nezačne nič tlačiť všetko je v poriadku. Pri výkone sa vám hlava prekrvý, koža zvlhne a tým sa môže zmeniť komfort. S prilbou je to podobné ako s topánkami, radšej nech je trochu volnejšia, ako má byť na tesno. Prilbu určite neroztiahnete, vypchávky podľa charakteru materiálu môžu uľahnúť.

Okuliare a prilba

Patria k sebe, preto ich treba aj spolu skúšať. Problémom je keď okuliare sú do prilby veľké a prilba ich teda tlačí na nos. Veľmi nepohodlné, pokazí celý deň. Keď sú okuliare malé, vzniká medzera medzi prilbou a okuliarmi. a Studený vzduch fúka popod prilbu na čelo. Najepšie je kúpiť okuliare a prilbu rovnakej značky, kde je predpoklad, že výrobca navrhol komponenty, aby do seba pasovali. V prípade rôznych značiek, treba jednoznačne skúšať. Zaujímavou alternatívou sú prilby so štítmi, kde lyžiarske okuliare a s nimi spojené problémy odpadajú. Aj dioptrické okuliare sa pod štít pohodlne zmestia.

Prilby pre ženy

Prilby môžu mať UNISEX tvary, ale aj jasné mužské a ženské tvarové odlíšenie. Ak je prilba uvedená ako ženská, alebo mužská, tak jej tvar je jasne prispôsobená pre tvar lebky. Farebné a motívové odlíšenie je markantné.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

0,00 €

Posledné príspevky

Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby I.
Ako na lyžiarske prilby I.
Asi sa všetci zhodneme. že prilba je obmedzujúca, otravná a všeobecne vadí pri akomkoľvek športe. Na čom sa znovu zhodneme je, že niektoré šport sa už bez prilby robiť nedajú. Lyžovanie je určite jeden z nich. Technológie pokročili, rýchlosť sa zvýšila a s ňou aj pády a kolízie. Čo si na prilbách všímať, aby ste si ju ani nevšimli sa dočítate v našom článkovom seriáli.
Kontakt

info@sportovyraj.sk
Doručenie zadarmo
nad 66,66 €
Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €