loading

Ako na lyžiarske okuliare II.

Pridané 24.04.2018 Gurkuda

Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.

Prechod na bezrámové okuliare

Ako už názov napovedá okuliare bez rámu zredukovali konštrukciu na minimum. Zorníky nie sú zapustené v ráme, ale presahujú ho a tým dávajú okuliarom unikátny vzhľad. Najväčším argumentom pre tieto okuliare je nulová redukcia zorného poľa. Niektoré vďaka zahnutiu môžu naopak zorné pole ešte zväčšovať. V realite ide však skôr o dizajnovú záležitosť. Skutočnou výhodou je, že sa oveľa ľahšie vymienajú sklá.

Penové vypchávky a komfort

Ako u mnohých tipov outdoorového vybavenia, ako napríklad prilby, či ruksaky u okuliarov obzvlášť záleží na kvalite použitého materiálu. Rovnica drahší lepší nie vždy platí, tu však áno. Kvalitný materiál rýchlejšie schne, pamätá si svoj tvar a nestráca ho, nedegraduje používaním ani časom. Na základných modeloch je jednoduchý jednovrstvový penový materiál, ktorý nie je moc komfortný okolo tváre, nesedí úplne, nedolieha, ale funguje v rámci možností. Rýchlejšie však zapácha a degraduje časom nezávisle od frekvencie a intenzity používania. Ak siahnete hlbšie do peňaženky, nájdete modely s viacvrstveného penového materiálu, presnejšie vyrezaného a sediaceho. Ak nelyžujete pravidelne a intenzívne postačí aj jednoduchší model. Pre tých, čo sa pri lyžovaní aj zohrejú a trávia na zjazdovke viacej času ako v apresski bare odporúčame do okuliarí zainvestovať.

Veľkosti

Veľkosti sú asi najdôležitejšia a často najviac mätúca časť. Okuliare dostať v klasických troch základných verziách S - M - L. Vyslovene ženské modely môžu byť lepšie prispôsobené užšej ženskej tvári. Vo všeobecnosti sú však okuliare unisex.

Keď si skúšate okuliare treba sa sústrediť na pocit a doliehanie rámu. Bez prilby však celé skúšanie nemá veľký význam. Okuliare vám môžu super sadnúť, ale ak vám ich prilba bude tlačiť na nos, alebo budete mať škáru medzi vrchom prilby a rámom, je to celé na nič. Treba sa sústrediť na zorné pole. Ak vám zmizne veľká časť sveta, okuliare sú vám malé. Najčastejšie miesta kde okuliare tlačia sú nos a okolie očí, čo sá dá nastaviť prackou. Ak aj po nastavení okuliare tlačia, treba siahnuť po inej veľkosti, alebo tvare. Ak sú okuliare veľké, budete mať citeľné škáry medzi kožkou a vypchávkou.

OTG (Over the Glasses) okuliare na okuliaroch

Ak uvidíte pri názve skratku OTG jedná sa o dizajn pre okulire prispôsobené pre dioptrické okuliare. Lyžiarske okuliare prispôsobené pre nosenie s dioptrickými okuliarmi majú väčšie telo aby vzduch mohol prúdiť pomedzi a nerosili sa teda ani jedni. V penovej výstelke sú otvori pre nožičky a nos je posunutý nižšie. Tento dizajn je overený a funguje pomerne dobre. Jasné, že nedosahujete komfort, ako keby ste nemali na sebe nič, ale je mmožné užiť si lyžovačku. Tu je skúšanie s prilbou ešte dôležitejšie. Nosiť OTG modely bez dioptrických okuliarí je možné, podfukujú však v miestach kde robia miesto pre dioptrické. 

Kompatibilita s helmou

Najpraktickejšie je značky nemiešať a kupovať okuliare a prilbu spolu. Ak z nejakého dôvodu tak neurobíte, treba si doniesť prilbu na skúšanie so sebou. Prilba nesmie tlačiť do okuliarov a teda na nos. Medzi prilbou a rámom nesmie byť miesto. Výrobcovia vedia urobiť rám veľmi univerzálny vďaka výklopným úchytom remienka. Medzeru medzi vrchom rámu a spodkom prilby však neošetrí nič. Bude vám tade fúkať.

Veríme, že ste si v článku našli užitočné rady.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

0,00 €

Posledné príspevky

Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Ako na lyžiarske okuliare I.
Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.
Ako na lyžiarske prilby I.
Ako na lyžiarske prilby I.
Asi sa všetci zhodneme. že prilba je obmedzujúca, otravná a všeobecne vadí pri akomkoľvek športe. Na čom sa znovu zhodneme je, že niektoré šport sa už bez prilby robiť nedajú. Lyžovanie je určite jeden z nich. Technológie pokročili, rýchlosť sa zvýšila a s ňou aj pády a kolízie. Čo si na prilbách všímať, aby ste si ju ani nevšimli sa dočítate v našom článkovom seriáli.
Kontakt

info@sportovyraj.sk
Doručenie zadarmo
nad 66,66 €
Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €