loading

Ako na lyžiarske okuliare I.

Pridané 24.04.2018 Gurkuda

Veríme, že tento článok pomôže vybrať tie správne okuliare, aby ste si lyžovačku užili a nie furt naprávali okuliare, utierali rosu a žmúrili, alebo naopak pučili oči do tmy.

Tvar šošovky: sférický vs. cylindrický

Väčšina cenovo dostupných modelov na trhu sú cylindrické. To znamená, že krivka cez zorník prechádza horizontálne, ale vertikálne sú ploché. Tento tvar je jednoduchšie a lacnejšie vyrobiť, ale môže zmenšovať periférne videnie, mierne skresluje v hornej a spodnej časti videnie a nechráni v niektorých uhloch pred oslnením. Hlavným dôvodom prečo si kúpiť cylindrické okuliare je cena. Niektorí si kupujú tieto okuliare aj pre vzhľad. Nevyzerajú totiž tak vypuklo ako oči muchy na mnohých sférických modeloch. Na trhu sa dal všimnúť posun v sezóne 2017-2018, kedy veľa značiek vypustilo modely so sférickými šošovkami v rozumnej kvalite a cene. Pokroky vo výrobe šošoviek znižuje negatívne vlastnosti cylindrického tvaru.

Navzdory pokrokom s cylindrickým tvarom, väčšina top produktov ostáva sférickým, teda zakrivené v horizontálnej aj vertikálnej rovine. Krivka sa snaží napodobniť krivku oka a teda prirodzený pohľad. Zorné pole je široké a bez skreslenia, preto je pohodlnejšie a prirodzenejšie používať sférické šošovky, aj keď rozdiely už nie sú také markantné ako kedysi. 

Zrkadlové, polarizované, a fotochromatické šošovky.

Pre jasné a slnečné dni sú zrkadlovky jednoznačnou voľbou. Zorník má reflexnú vrstvu, ktorá perfektne redukuje množstvo vpúšťaného svetla.

Polarizované sklá boli pôvodne vyrábané hlavne pre použitie na vode. Našli si však využitie aj na zjazdovkách, hlavne v jasných dňoch, kedy sa slnko odráža od snehu. Najlepšie poslúžia vtedy, ak na zjazdovke sú zľadovatelé miesta. Cez polarizované šošovky ich bez problémov rozlíšite od snehu. Nevýhodou je cena. Polarizované šošovky sa na konečnej cene okuliarov odrazia citelne.

Pomerne mladou technológiou sú fotochromatické šošovky. Dokážu sa stmaviť a zasa zblednúť podľa množstva svetla, ktoré nimi prechádza. To im dáva široké využitie pri meniacich sa svtelných podmienkach bez potreby prehadzovať sklá, alebo iné okuliare.

Priepustnosť svetla (filter) a sfarbenie

Filtre sa v našich končinách označujú číslami. 1. stupeň filtruje najmenej 0% až 10% a 3 najviacej až 90%. Označovanie a presné odblokovanie svetla záleží aj od výrobcov. V najjasnejších dňoch budete samozrejme chcieť filtrova, čo njaviac. Pre nočné lyžovanie zasa číre okuliare s 1. filtrom. Dvojkový filter je niečo medzi, teda na zamračené dni a sneženie.

Od výrobcov dostávame naozaj širokú ponuku farieb v kombináciách s filtrami. Pri trojkových filtroch sú často čierne, šedé a modré farby, ktoré prirodzene blokujú svetlo. Pre oblačné dni sa používajú fialové, červené a zelené. V týchto farbách sa kontrastí terén. Pre tmavé dni a šero sa používajú jasné žlté a modré odtiene, alebo čisté nefarbené.

Vymeniteňé zorníky

V podstate všetky dostupné okuliare majú horšie, alebo lepšie vymieňateľné zorníky. Niekedy sa už v balení nachádza aj iná farebná varianta. Často je to však násilný a zložitý proces a praktikuje sa pri výmene poškodených šošoviek a nie ako pohodlná výmena pri zmene svetelných podmienok. Pomerne pohodlné to je pri bezrámových modelov.

Výrobcovia si uvedomujú potrebu výmeny skiel a tak prišli napríklad s magnetickým systémom, ktorý je rýchly a pohodlný.

Zorné pole

Hlavne v minulosti boli okuliare príčinou zúženia zorného poľa. K bezpečiu to neprispieva. Niektoré lacnejšie modely stále zapríčinujú, že sa cítite ako v tunely. Momentálny trend je vo veľkých zorníkoch, čo sa spája aj s väčším zorným poľom. U prémiových modelov sa stretnete s efektom, ako keby ste okuliare ani nemali. Istý podiel na zúžení môže mať aj prilba.

Ventilácia a zahmlievanie

Ak sú vaše okuliare zahmlené, je úplne jedno aké máte šošovky. Základom základov je zdvojená šošovka. Už takéto jednoduché opatrenie sa postará o zníženie rosenia oproti jednostenným lacným modelom. Dôležitým pomocníkom je vhodná ventilácia hore dole a po stranách. Keď vzduch prúdi popod okuliare zahmlievanie sa redukuje. Toto je dizajnové špecifikum, alebo teda know-how výrobcu a dobre navrhnutá ventilácia je základom úspechu. Tu je dôležité skontrolovať kompatibilitu s prilbou, či šilt, alebo spodok prednej časti na čele, neprekrýva prieduchy. Dobrou prevenciou je aj sa zbytočne neobliekať. Potom sa z vás parí až na okuliare cez golier. Tiež by ste si ich nemali zbytočne skladať a teda ich neochladzovať.

Väčšina výrobcov poťahuje vnútornú stranu okuliarov protizahmlievacím povlakom. Preto treba opatrne utierať okuliare zvnútra a tým predísť poškodeniu tejto vrstvy. Výrobcovia často pridávajú špeciálne utierky na utieranie šošoviek. Najlepšie je sa vrstvy vôbec nechytať a nechať ju prirodzene usušiť.

Nike NSW MODERN JOGGER GREY nohavice

Pánske tréningové nohavice Nike NSW MODERN JOGGER GREY 80% bavlna 20% polyester

31,20 €
Columbia GO TO HOODED JKT BLUE pánska outdoor bunda

Pánska outdoor bunda Columbia GO TO HOODED JKT BLUE Omni-heat viditelná technoloógia hliníkových bodiek na priedušnom materiály zaisťuje viacej tepla prostredníctvom odrazu ľudského tepla a jeho udržnia pod odevom. Outdoorová bunda so sťahovatelnou kapucň

85,70 €
Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED

Turistická bunda McK ACTIVE KENNY RED je zateplená výplňou THINSULATE odolná proti vetru. Rukávy ukončené gumičkmi. Sťahovacia kapuca a spodok. Dve vrecká na zips.

0,00 €

Posledné príspevky

Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
Ako naučiť dieťa lyžovať bezbolestne I.
V nasledujúcej sérií článkov Vám ponúkneme pár rád, ako si poradiť s dieťaťom pri prvých zážitkoch na svahu, aby nemalo traumu, zlozvyky a zlý deň.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Ako na lyžiarske okuliare II.
Pokračovanie článku so zostávajúcimi parametrami.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na lyžiarske prilby II.
Ako na prilby II. je pokračovaním článku o výbere a druhoch lyžiarskych prilieb.
Ako na lyžiarske prilby I.
Ako na lyžiarske prilby I.
Asi sa všetci zhodneme. že prilba je obmedzujúca, otravná a všeobecne vadí pri akomkoľvek športe. Na čom sa znovu zhodneme je, že niektoré šport sa už bez prilby robiť nedajú. Lyžovanie je určite jeden z nich. Technológie pokročili, rýchlosť sa zvýšila a s ňou aj pády a kolízie. Čo si na prilbách všímať, aby ste si ju ani nevšimli sa dočítate v našom článkovom seriáli.
Kontakt

info@sportovyraj.sk
Doručenie zadarmo
nad 66,66 €
Hľadať Registrácia
Môj košík 0,00 €